Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.4

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.4

PRAGNIENIE – JUŻ ZA PÓŹNO

Naturalny odruch pragnienia pozwala na uzupełnienie około połowy objętości utraconych płynów. Uczucie pragnienia pojawia się jednak w momencie utraty 1-2% płynów, co już istotnie obniża wydolność wysiłkową, dlatego kierowanie się odczuciem pragnienia jako wskaźnikiem zapotrzebowania na płyny może być mylące.

Należy wiedzieć, że podobnie jak uczucie pragnienia pojawia się dopiero przy określonym poziomie odwodnienia, także zaspokojenie pragnienia nie oznacza pełnego nawodnienia organizmu. W związku z tym zawodnicy powinni pić więcej płynów, np. 300-500 ml ponad dawkę zaspokajającą pragnienie albo 150-200% objętości płynów utraconych podczas wysiłku fizycznego (by sprawdzić swoje straty, zważ się przed treningiem i po nim). Jeśli po treningu ważysz 1 kg mniej, to powinieneś wypić niewielkimi porcjami ok. 1500-2000 ml wody.

Należy pamiętać, że strata płynów w ilości 2% masy ciała powoduje spadek wydolności organizmu o 10%, utrata 5% zasobów wody naszego organizmu powoduje szereg zaburzeń w obrębie układu krążeniowo-oddechowego i mięśniowego. Utrata 15% wody zazwyczaj jest śmiertelna w skutkach.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Dla osób przetrenowanych czy przemęczonych pracą zawodową, dodatkowo spożywających duże ilości kawy, zaleca się wodę o zwiększonej zawartości magnezu (ponad 50 mg/l). Warto także zwracać uwagę na zawartość sodu (zaleca się powyżej 200 mg/l), zwłaszcza jeśli charakteryzujesz się dużą potliwością; straty tego minerału z potem są ogromne. Sód wpływa bezpośrednio na gospodarkę wodną organizmu, zapobiegając odwodnieniu.

W przypadku osób z podwyższonym ciśnieniem wręcz przeciwnie, należy wybierać wody niskosodowe, czyli takie, które zawierają poniżej 50 mg/l.

Natomiast w czasie diet redukcyjnych wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów. Warto wówczas wybierać wody z dużą zawartością wapnia i magnezu, by oczyszczać organizm z toksyn, gdyż zwiększona zawartość tych minerałów potęguje filtrującą funkcję nerek.

Kreatyna i retencja wody

Często zarzuca się monohydratowi kreatyny jako wadę retencję wody. Jednak przyglądając się temu bliżej można spostrzec, że skoro nasz organizm w ok. 60% składa się z wody, to właśnie w takich warunkach bardzo dobrze rozwijają się mięśnie. Odpowiednie połączenie kreatyny z treningiem i regeneracją potreningową i żywieniową powoduje bezpośrednio zwiększoną produkcję ATP, a pośrednio zwiększenie obwodów i masy mięśni. Dlatego też nie ma sensu obawiać się kumulacji nieco większej ilości wody, zwłaszcza, że jest to woda wewnątrzkomórkowa wspomagająca hipertrofię (rozrost)mięśni.

Justyna Mizera

SPIS TREŚCI

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.1

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.2

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.3

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.4

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane