TEMAT MODNY – CHOLESTEROL

TEMAT MODNY – CHOLESTEROL

Chyba żaden inny składnik organizmu nie jest tak lansowany w mediach jak cholesterol. Reklama stara się przekonać odbiorców, że trzeba go mieć jak najmniej, a najlepiej wcale go nie mieć. A mówiąc poważnie, podobno wszyscy mamy go za dużo.

Tymczasem w praktyce codziennej składnik ten nie jest najważniejszy. Niektórzy badacze utrzymują nawet, że wysoki poziom cholesterolu wiąże się z długim życiem oraz rzadszym zapadaniem na choroby nowotworowe. Co gorsza, obniżanie poziomu cholesterolu nasila występowanie raka.

Istotny jest natomiast stosunek frakcji cholesterolu, a więc HDL do LDL. Im więcej mamy we krwi frakcji HDL, tym większa z tego korzyść dla zdrowia. HDL jest to czynnik chroniący przed zagrożeniem ze strony rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych. Jego funkcja polega na tym, że w dużym stopniu zapobiega wiązaniu złego cholesterolu LDL przez błonę wewnętrzną naczyń krwionośnych.

Ocenia się, że na ewentualne zagrożenie miażdżycą ma wpływ niewłaściwa proporcja między cholesterolem całkowitym a jego frakcją HDL.

Zgodnie z regułą, gdy rozpatrujemy wpływ cholesterolu na zagrożenie dla naczyń krwionośnych, powinniśmy wziąć pod uwagę następujący stosunek:

Iloraz Ryzyka (5 lub <5) = Cholesterol całkowity MG% / Frakcja HDL Cholesterolu MG%

Jeżeli zatem stężenie cholesterolu całkowitego wynosi 210 mg%, a stężenie HDL = 45, to dzieląc 210 na 45, otrzymamy wynik 4,67. Taka liczba oznacza, że nie powinniśmy obawiać się powikłań, bo iloraz ryzyka jest mniejszy niż 5.

Gdyby jednak stężenie cholesterolu całkowitego wynosiło 250 mg% przy takim samym wskaźniku HDL, otrzymalibyśmy wynik 5,55, co sugerowałoby konieczność zmiany diety lub uwzględnienia pewnych dodatków do diety.

Zwróćmy uwagę jeszcze raz na wartość HDL posługując się pierwszym przykładem. Otóż gdyby stężenie HDL sięgało tam nie 45, ale 40, to już iloraz ryzyka wynosiłby 5,25. Jak widać, każdy procent podniesienia lub obniżenia wartości HDL ma swoje praktyczne odniesienie i dlatego warto co jakiś czas zbadać sobie poziom frakcji, żeby spać spokojnie.

TE PRODUKTY OBNIŻAJĄ STĘŻENIE CHOLESTEROLU:

OLEJ LNIANY albo nasiona lnu do wyboru

CZERWONE WINO albo to samo wino w kapsułkach pod nazwą LongaVit

ZIELONA HERBATA LIŚCIASTA

KWAS ELAGOWY znajdujący się w wiśniach, malinach i jagodach.

MIÓD zawiera flawonoidy mające zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych a jednocześnie – obniżania stężenia LDL COLOSTRUM – jego stosowanie sprawia, że krew zawiera mniej cholesterolu, a ponadto nasz układ immunologiczny „staje się jak nowy”.

CZOSNEK należy do klasycznych produktów prozdrowotnych -mamy ten luksus, że możemy spożywać wyciąg z niego w kapsułkach, co nie pozostawia przykrego zapachu w ustach.

WITAMINA C – zdaniem naukowców 1 g dziennie powoduje zwiększenie stężenia HDL o 8%.

WITAMINA E – najlepiej w formie naturalnej (Tokovit E – 200 lub 400 mg) obniża poziom LDL, podwyższając jednocześnie HDL.

JOGURT – ma tyle zalet, że trudno je przecenić, bo oddziałuje stabilizująco prawie na wszystkie organy wewnętrzne.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane