Stawy kolanowe podczas ćwiczeń mięśni nóg

Stawy kolanowe podczas ćwiczeń mięśni nóg

Bandaże na kolana

Jest wiele opinii na temat bandażowania kolan przed przysiadami. Jedna z nich mówi, że nie należy tego robić, gdyż to osłabia kolana, ścięgna i więzadła stawów kolanowych. Co więcej, mocne bandażowanie utrudnia cyrkulację krwi w rejonie kolan, przez co zdecydowanie zmniejsza się ich wytrzymałość i odporność na urazy.

Pas ciężarowy

Jeżeli do przysiadów używamy ciężarów co najwyżej średnich, to nie jest konieczne zakładanie pasa ciężarowego. Gdy natomiast używamy ciężarów dużych i bardzo dużych, to bezwzględnie taki pas należy zakładać. Zwiększa on bowiem ciśnienie w jamie brzusznej, co doskonale stabilizuje nasz kręgosłup. Ułatwia też zachowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa.

Urazy stawu kolanowego

Jednym z najczęstszych, a przy tym najpoważniejszych urazów związanych z niewłaściwym wykonywaniem ćwiczeń na mięśnie ud jest uraz stawu kolanowego.

Stawy kolanowe

To największy staw ludzkiego ciała i zarazem jeden z najbardziej wrażliwych. Łączy on udo z golenią. Najczęstszą przyczyną urazu stawu kolanowego jest zbytnie przeciążanie go przez stosowanie zbyt dużych ciężarów do ćwiczeń.

Stawy kolanowe

Stawy kolanowe

Skręcenia stawu kolanowego – uszkodzenie aparatu więzadłowo-torebkowego wtedy, gdy zakres ruchu w stawie przekroczy wartość fizjologiczną (przy zgiętym stawie kolanowym w obciążeniu). Może dojść nawet do oderwania wiązadła! Objawy: ból na wysokości szpary stawu i przyczepu torebki stawowej, obrzęk, krwiak, ograniczenie ruchu. Konieczne unieruchomienia stawu.

Zwichnięcie stawu kolanowego – dochodzi wówczas do uszkodzenia wielu więzadeł, a czasem nawet do złamania guzowatości międzykłykciowej, może też powodować uszkodzenia tętnicy podkolanowej i piszczelowej tylnej, podeszwowej stopy, nerwu piszczelowego i strzałkowego. Objawy: przymusowe ustawienie kończyny, ból, obrzęk, krwiak, zniekształcenie obrysu stawu. Konieczne unieruchomienie kości wchodzących w skład stawu lub nawet leczenie operacyjne.

Uszkodzenie łękotki – często jest wynikiem niewłaściwego ustawiania kolan i stóp podczas wykonywania przysiadów ze sztangą. Objawy: podobne do tych, które występują przy skręceniach. Konieczny zabieg chirurgiczny. Po urazie dźwiganie ciężarów może być niemożliwe.

Jak zapobiegać urazom stawów kolanowych?

Przed treningiem solidnie rozgrzewać stawy kolanowe i podczas wykonywania ćwiczeń zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie stóp i kolan. Gdy poczujemy ból w kolanie to natychmiast należy przerwać ćwiczenie. Należy też zaprzestać ćwiczeń na mięśnie nóg co najmniej na tydzień. Jeśli po tym czasie ból nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem i dostosować się do jego zaleceń. Zalecane jest również stosowanie preparatów na stawy.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane