Zastosowanie kompresorów tłokowych w warunkach przemysłowych i domowych

Zastosowanie kompresorów tłokowych w warunkach przemysłowych i domowych

Kompresor tłokowy to urządzenie służące do wytwarzania powietrza lub gazu pod dużym ciśnieniem. Charakteryzuje się sporą uniwersalnością, ponieważ jest powszechnie wykorzystywany m.in. w licznych zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych, placówkach medycznych, a nawet gabinetach stomatologicznych. Kluczowe zalety kompresora to przede wszystkim ponadprzeciętna wydajność, możliwość łatwego przyłączenia do różnych instalacji oraz ekonomiczność pracy.

Krótki opis działania standardowego modelu

Przeciętny kompresor tłokowy składa się ze zbiornika, tłoka umieszczonego w cylindrze, głowicy z zaworami, wału korbowego oraz korbowodu. Zasada jego funkcjonowania jest stosunkowo prosta i prezentuje się następująco:

  1. Z otoczenia pobierana jest najpierw konkretna ilość powietrza.
  2. Korbowód wprawia w ruch tłok.
  3. Tłok poruszając się ruchem posuwistym zmniejsza pojemność zassanego gazu, jednocześnie zwiększając jego ciśnienie.
  4. Sprężone powietrze trafia do zbiornika, gdzie jest magazynowane, a następnie wykorzystywane w zależności od zapotrzebowania.

Sprzęt o wielorakim przeznaczeniu

Kompresory tłokowe najczęściej używane są w zakładach chemicznych, lakierniczych i spożywczych, a także przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w obróbce drewna, produkcji samochodów osobowych oraz wytwarzaniu tekstyliów i farmaceutyków. Poza tym znajdują szerokie zastosowanie w rozmaitych warsztatach (głównie motoryzacyjnych, rzemieślniczych i ślusarskich), serwisach ogumienia, szpitalach, kopalniach i kamieniołomach. Służą tam np. do zasilania specjalistycznych narzędzi pneumatycznych (pistoletów malarskich, gwoździarek, szlifierek itp.), wprawiania w ruch zaawansowanych linii produkcyjnych i silników wysokoprężnych, napełniania butli gazem technicznym, oczyszczania strumieniowego i wdmuchiwania kabli. Z kolei w warunkach domowych kompresory tłokowe są wykorzystywane choćby do pompowania kół w rowerach i autach, pompowania basenów ogrodowych, napełniania powietrzem piłek sportowych oraz materacy, zasilania wkrętarek pneumatycznych i wiertarek udarowych, a ponadto napowietrzania wody w ekologicznych oczyszczalniach ścieków.

 

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane