Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.1

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.1

Uczestnicy sportów siłowych największą uwagę skupiają na mięśniach twierdząc, że jako najważniejszy składnik naszego organizmu i warunkują prawidłowe funkcjonowanie. Jednak to, co dominuje w składzie naszego ciała, to woda, która stanowi ok. 55-60% całkowitej masy. Oczywiście w dużej mierze, bo ok. 75% tych zasobów kumuluje się w mięśniach. Nawet kości w 22% swojej masy zawierają wodę, natomiast najmniej wody w naszym organizmie ma tkanka tłuszczowa – tylko 10%.

Zapotrzebowanie na wodę zdrowego dorosłego człowieka wynosi około 0,04 kg/kg masy ciała. Co ciekawe, u niemowląt dobowe zapotrzebowanie na wodę jest znacznie wyższe, wynosi około 0,1 kg/kg masy ciała.

Zatem dla mężczyzny o masie ciała 80 kg dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 3200 ml. Jednak taki przelicznik nie jest właściwy w przypadku osób o wzmożonej aktywności fizycznej, jak i osób, które mają wysoką potliwość, a tym samym dużo większe straty płynów z potem. To kwestia mocno zindywidualizowana, jednak warto obserwować organizm i wyciągać wnioski. Na co zwrócić uwagę?

Bilans wodny

Człowiek traci wodę nie tylko podczas ćwiczeń czy pracy fizycznej albo też przebywając w podwyższonej temperaturze otoczenia, np. leżąc na plaży, czy przebywając w saunie, co jest dość częstym zabiegiem stosowanym po treningu. Ubytki wody następują także na skutek procesów fizjologicznych, które zachodzą nieustannie.

Okazuje się, że osoba nietrenująca, przebywająca w temperaturze 12-20’C traci w ciągu dnia wodę przez wydalanie jej z moczem (ok. 1300-1500 ml), przez skórę (ok. 500-600 ml), płuca (ok. 300-400 ml) oraz ok. 100 ml z kałem (wydalanie wody z kałem jest odzwierciedleniem procesów wchłaniania i wydzielania wody oraz elektrolitów w przewodzie pokarmowym. Zaburzenia tych procesów mogą prowadzić do biegunek i do nadmiernej utraty wody i elektrolitów).

W związku z tym w ciągu doby utrata ta wynosi ok. 2200-2600 ml. Z drugiej zaś strony przeciętny człowiek nietrenujący dostarcza wodę w postaci płynów (ok. 1300-1500 ml), z pokarmem głównie roślinnym (ok. 700-800 ml), z przemian metabolicznych (ok. 200-300 ml), co dobowo daje mniej więcej tyle samo, ile traci. Do tego należy dołożyć straty wody, do których dochodzi podczas treningu i to nie muszą być wysokie temperatury, bo dochodzi do tego nawet w klimatyzowanej siłowni.

SPIS TREŚCI

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.1

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.2

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.3

Woda – Czy wszystko o niej wiesz? cz.4

1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane