Wciągarki w suwnicach

Wciągarki w suwnicach

Suwnice – wciągarki

W zakładach produkcyjnych różnorakich branż przemysłu istnieje nieustanna potrzeba transportowania oraz podnoszenia ładunków o sporym ciężarze. Z reguły jest to jeden z podstawowych elementów technologicznych, wymaga on zastosowania wyspecjalizowania takich rozwiązań, które pozwolą na bezpieczne i sprawne przemieszczanie towarów i surowców.

Uniwersalne rozwiązanie – suwnice

Wciągarka elektryczna

Wciągarka elektryczna

W przypadku konieczności transportu ładunków o sporym ciężarze stosowana jest suwnica, jej konstrukcja u podstaw składa się z pomostu, po którym porusza się wciągarka. Pomost ten oparty jest na dwóch podporach (suwnice bramowe) bądź na czołownicach (suwnice pomostowe i półbramowe). Części te wyposażone są w układy jezdne, które umożliwiają poruszanie się całego urządzenia po torowisku umieszczonym na konstrukcji budynku bądź na podłożu.

Wciągarki w konstrukcji suwnic

Wciągarki w suwnicach są ich nieodłącznym elementem, umożliwiają one wykonanie prac, które polegają na utrzymaniu ładunku podczas jego transportu czy jego podniesieniu. Wciągarki do suwnic dużych różnią się nieco od wciągarek  stosowanych w urządzeniach mniejszych, takich jak żurawiki warsztatowe bądź bramki. Mechanizmy tego typu mocowane są w konstrukcji, która porusza się po torowisku zamocowanym na dźwigarach. Wciągarki do suwnic dużych zasilane są prądem elektrycznym, który doprowadzany jest kablem wzdłuż dźwigarów. Wciągarki tego typu są projektowane do zastosowania w konkretnej suwnicy oraz dostosowane do wymagań pracy.

Wciągarki – czynniki konstrukcyjne

Jeśli chodzi o konstrukcje wciągarki, uwzględnia się tutaj kilka czynników. Są one związane z tym, jaką pracę wykonywać będzie urządzenie. Podstawowym jest udźwig, inaczej ciężar do jakiego przeznaczona jest wciągarka. Podczas konstrukcyjnych prac brane pod uwagę są prędkość i wysokość podnoszenia oraz natężenie pracy. Natężenie pracy określa intensywność eksploatowania wciągarki. Jest jednym z najbardziej istotnych czynników przy wyborze wszelkiego rodzaju technicznych rozwiązań dla przemysłu.

Wciągarki – obsługa

Wciągarki do suwnic podnoszą ciężary ważące nawet kilkaset ton. Dla osób z obsługi oraz ludzi pracujących w pobliżu, podniesienie oraz przemieszczenie tak dużej masy stanowi ogromne zagrożenie-dlatego osoby obsługujące urządzenie powinny posiadać potwierdzone dokumentami kwalifikacje, a co najważniejsze- muszą być uprzednio dobrze przeszkolone.

 

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane