Pasze dla konie- co warto wiedzieć?

Pasze dla konie- co warto wiedzieć?

Konie charakteryzują się specyficzną budową układu pokarmowego. Każdy miłośnik tych niesamowitych zwierząt chcąc, by jego koń był zdrowy zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym musi przestrzegać pewnych zasad dotyczących ich odżywiania. Konie posiadają niewielki żołądek, więc pożywienie powinno być podawane w mało obfitych porcjach, lecz regularnie często. Pasza stanowi jeden z podstawowych składników diety konia, więc wybór odpowiedniej jest fundamentalny. 

 Jakie składniki muszą być w paszach dla koni?

  • Pszenica– ma dużą wartość pokarmową oraz strawność.
  • Soja– szczególnie ważna w przypadku młodych koni.
  • Melasa– jest źródłem wapnia, potasu, manganu, cynku, magnesu, miedzi, sodu oraz żelaza.
  • Siemię lniane– nadaje połysk sierści.
  • Lucerna–  zapewnia odpowiedni poziom włókna strukturalnego, bogata w selen, wapń oraz fosfor.
  • Drożdże piwne– poprawiają apetyt.
  • Marchew– źródło witaminy A.
  • Olej rybny– źródło kwasów omega-3.

Przechowywanie pasz

Przechowywanie pożywienie dla koni jest również niesamowicie istotne. Jeżeli pasza jest zawilgocona, zapleśniała, przeterminowana, zapylona, zgnieciona, zagrzana, nie nadaje się do spożycia. Niewłaściwie przechowywana pasza może powodować kolki oraz inne problemy ze zdrowiem.

Jaką wybrać pasze dla konia sportowego?

Na wstępie należy obalić mit wielokrotnie powtarzany przez właścicieli koni sportowych. Nie każdy koń startujący w wyścigach lub regularnie trenowany potrzebuje paszy wysokoenergetycznej. Pożywienie powinno być dobrane do aktualnych potrzeb zwierzęcia. Pasza wysokoenergetyczna dedykowana jest wyłącznie koniom niechętnym do treningu, nieco ospałym i leniwym. Wybór paszy zależy od masy ciała konia, jego aktywności fizycznej, stanu zdrowia i wieku. 

Pasza treściwa, a objętościowa

Pasze dla koni dzieli się na treściwe i objętościowe. Pasza treściwa ma za zadanie dostarczyć zwierzęciu energii, powinna być skondensowana i podawana w małych dawkach, natomiast objętościowa jest podstawą właściwego żywienia.

W doborze odpowiedniej paszy dla konia pomoże weterynaryjny dietetyk lub zootechnik. 

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane