Odżywki białkowe

Odżywki białkowe
Odżywka białkowa
Odżywka białkowa

Każdy człowiek potrzebuje białka do prawidłowego funkcjonowania oraz wzrostu. W zależności od wieku i aktywności fizycznej zapotrzebowanie na białko jest różne. Ludzie mało aktywni oraz po okresach wzrostu potrzebują między 0,8-1,0g białka na każdy kilogram wagi ciała. Większym zapotrzebowaniem charakteryzują się młodzi ludzie w fazie intensywnego wzrostu oraz ludzie o wysokiej aktywności fizycznej jak np. kulturyści, którym zależy na możliwie szybkiej regeneracji mięśni po treningach oraz maksymalnym wzroście mięśni. Ich zapotrzebowanie może sięgać 3-4g na kilogram masy ciała na dobę. Białko można dostarczać organizmowi wraz pokarmem takim jak jaja, mięsa, ryby , orzechy, przetwory mleczne itd. Jednak dla osób ze ścisłą dietą dostarczenie dużej ilości białka z pokarmem wiążę się z przyswajaniem jednocześnie węglowodanów i tłuszczów, które ogranicza się w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Tutaj z pomocą przychodzą odżywki białkowe. Gwarantują one czyste i dobrze przyswajalne białko bez ryzyka przyjmowania niechcianych makroskładników.

Dobór odżywki białkowej

Odżywki białkowe mają kilka rodzajów. Podczas ich doboru należy ustalić kilka kluczowych kwestii. To między innymi przyswajalność. Białka serwatkowe gwarantują szybszą przyswajalność, co ma bezpośredni wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej w okresie redukcyjnym. Podczas budowania tkanki mięśniowej lepiej sprawdzą się kazeina lub połączenie kazeiny z serwatką. Kolejnym kryterium jest zasób aminokwasów. Jest to ważna kwestia ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować takich aminokwasów jak:

  • izoleucyna,
  • walina,
  • lizyna,
  • metionina,
  • treonina i inne

Z tego względu musimy je dostarczać z zewnątrz. Dość oczywistym kryterium są też smaki odżywek, których gama jest bardzo szeroka, przez co mogą być przyjemne w smaku.

Białko należy dostarczać w możliwie maksymalnej ilości z pokarmu i dopiero deficyt mogą stanowić odżywki białkowe. Białko pomaga nam budować masę mięśniową, spalać tkankę tłuszczową, poprawiać kondycję, zwiększa możliwości systemu odpornościowego oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Dlatego warto dbać o prawidłowy poziom białka w naszym organizmie.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane