Nawóz sztuczny czy naturalny?

Nawóz sztuczny czy naturalny?

Nie zależnie czy to na dużych polach, czy przydomowych ogródkach, nawozy są elementem niezbędnym, do prawidłowego wzrostu roślin. W naturalnych warunkach, składniki organiczne po obumarciu rośliny wracają do gleby, stanowiąc wsparcie tych kwitnących na nowo. Jednak w ogródkach, ten cykl zostaje zaburzony, gdyż uprawy są regularnie zbierane, a plony zaatakowane przez szkodniki usuwane. By zagwarantować więc naturalny cykl rozwoju stosuje się nawozy. Lepiej sprawdzają się te sztuczne czy naturalne?.

Składniki niezbędne do wzrostu roślin

Zarówno mikro jak makroelementy są kluczowe do wzrostu roślin. Wśród nich są takie składniki jak: fosfor, potas czy azot, ale także wapń, siarka, cynk czy chlor. Wszystkie wymienione elementy są niezbędne, by zapewnić naturalny cykl rozwoju roślin. Surowce nawozowe są różnorodne, jednak mają jeden cel- dostarczyć roślinom powyższych składników. Należy pamiętać, że wybór nawozu nie jest oczywisty. Należy dopasować go do rodzaju gleby, w tym jej zasobności.

Surowce nawozowe

Surowce nawozowe

Nawozy sztuczne

Inaczej nazywane są nawozami mineralnymi. Są to niezwykle wydajne i szybko działające produkty, które cechują się mocno skoncentrowanymi składnikami odżywczymi. Wiąże się z tym jednak ryzyko, iż mniej doświadczeni rolnicy mogą przenawozić rośliny, co będzie dla nich szkodliwe. Zwykle jednak na opakowaniach widnieje instrukcja i zalecenia, co do stosowania nawozu. W przypadku produktów mineralnych mamy do wyboru:

  • nawozy jednoskładnikowe- stosowane głównie po to, by uzupełnić jeden, konkretny składnik. Są to typowe nawozy azotowe czy potasowe. Jednak przed zastosowaniem, trzeba mieć ogromną wiedzę i świadomość, czego akurat brakuje w naszej uprawie.
  • nawozy wieloskładnikowe- są one bardziej uniwersalne, więc poradzą sobie z nimi nawet początkujący rolnicy. Dostaniemy je w postaci granulatu, proszku lub w stanie płynnym. Miesza się je z podłożem, na którym rośnie uprawa.

Należy wziąć jednak pod uwagę, że nawozy mineralne szybko wyjaławiają glebę. Po długoletnim ich stosowaniu ziemia może stać się nieurodzajna.

Nawozy naturalne

Innymi słowy- nawozy organiczne. Szczególnie zalecane na działkach i małych ogródkach. Wzbogacają one ziemię i wspierają rozwój roślin. Najpopularniejszym nawozem naturalnym jest kompost z odpadów roślinnych. W sklepach dostępne są także granulowane oborniki. Nawozy mineralne zwiększają biologiczną aktywność gleby. Mają one jednak swoją wadę. Na pierwsze efekty ich działania, trzeba będzie dość długo poczekać. Nie mamy też pewności, że zawierają one wszystkie niezbędne glebie składniki. Jeśli więc potrzebujemy szybko uzupełnić konkretny minerał, lepiej wybrać jednoskładnikowy nawóz mineralny.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane