Nawierzchnia z kostki brukowej – dobór materiałów

Nawierzchnia z kostki brukowej – dobór materiałów

Nawierzchnia z kostki brukowej – dobór materiałów

Inwestycja w nawierzchnię z kostki brukowej powinna być dobrze przemyślana, ponieważ jest to nawierzchnia, która ma posłużyć przez długi czas. Duży koszt takiej nawierzchni sprawia, że inwestując w materiały, każdy zakup musi być dobrze zaplanowany. Wszystkie błędy, które zostaną popełnione podczas doboru kostki brukowej prędzej czy później odbiją się na jej stanie. Co rozważyć podczas zakupu kostki brukowej?

Jak dopasować kostkę brukową?

Kostka brukowa

Kostka brukowa

Pierwszym kryterium, które jest zazwyczaj poruszane są względy estetyczne. Jest to oczywiście ważny aspekt, jednak warto najpierw wybrać materiały, które będą spełniały odpowiednie normy, czym zagwarantują trwałość i wytrzymałość nawierzchni przez długi czas. Sprzedaż kostki brukowej wymaga certyfikatów potwierdzających jakość. Ponad to nie można pominąć kwestii zastosowania kostki brukowej. Nawierzchnia, która będzie przeznaczona do parkowania samochodów wymaga znacznie większej wytrzymałości i odporności. Jednocześnie tarasy, patio czy ścieżki w ogrodzie nie muszą być wykonane z grubej kostki brukowej, ponieważ obciążenie będzie dużo mniejsze. Inwestorzy dużą wagę przykładają także do ceny. Jest to oczywiste podejście, jednak nie należy przesadzać – w przypadku kostki brukowej cena pokrywa się z jakością materiału.

Warto wziąć pod uwagę

Podczas kładzenia nawierzchni z kostki brukowej na kostce często pojawiają się białe plamy, które szpecą dany teren. Nie jest to jednak efekt błędu podczas prac budowlanych czy niskiej jakości kostka brukowa. Te biały plamy są skutkiem naturalnych przemian zachodzących podczas zawiązywania betonu. Znikają samoczynnie po jakimś czasie.

autor:Patrycja Chmielewska

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane