Meble skandynawskie – główne cechy

Meble skandynawskie – główne cechy

Wbrew powszechnej opinii, styl skandynawski charakteryzuje się niebywałą funkcjonalnością rozwiązań. Proste bryły i minimum dekoracji sprawiają, iż całość jest maksymalnie wygodna i komfortowa – niezależnie od aranżowanego metrażu. Styl skandynawski jest również w pełni naturalny. Co jak co, ale Skandynawowie nie kochają się ze sklejką czy poliestrem. Wszystko co niezbędne do odpowiedniego urządzenia mieszkania wykonane jest z naturalnych, ekologicznych materiałów – drewna, lnu, bawełny, wełny, a także szkła i papieru pochodzących z recyklingu.

Bo liczy się kolor…

meble loftowe

meble loftowe

W stylu skandynawskim kluczowe znaczenie ma… kolor. Aby optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną – dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych jak i mieszkań w bloku bądź kamienicy – wykorzystuje się biel. Białe ściany doskonale łączą się z dużymi, pozbawionymi firan i zasłon oknami. Całość pozwala stworzyć jasne, słoneczne, a przy okazji również przytulne pomieszczeni. Skandynawowie preferują proste bryły geometryczne i stonowanych barwach – poza bielą liczy się również szarość, écru, a także odcienie błękitu i wrzosu. Ważne, aby każde z pomieszczeń – zarówno sypialnia, salon jak i kuchnia – były maksymalnie rozjaśnione. Stąd też stanowczo zakazane są wspomniane już firanki i zasłony.

Praktyczna i estetyczna

Jeśli chodzi o meble,w stylu skandynawskim nie znajdziemy ich za wiele. Każda bryła jest jednak maksymalnie funkcjonalna. Ograniczona ilość mebli zestawiona została z ich jak najbardziej użytkowym zastosowaniem. Oczywiście, każda cechuje się nieprzeciętnym, wręcz elektryzującym designem. Niezwykle ważne są wyraziste akcenty naturalne. Poza drewnianą podłogą warto pomyśleć o szorstkim i zimnym kamieniu, urokliwej i rustykalnej witrynie, grubych, miękkich, wełnianych pledach, a także… jucie. Pragmatyczni Skandynawowie ponad wszystko kochają ekologie. Każdy, nawet najmniejszy szczegół aranżacji musi być zgodny z dbałością o środowisku. Wnętrze ma bowiem odznaczać się nie tylko harmonią, ale również świeżością. Niekiedy styl skandynawski jest dodatkowo udekorowany motywami kwiatowymi.

Czystość i lekkość

Wnętrza skandynawskie charakteryzują się pewnym minimalizmem. Chociaż nie można ich łączyć z ascetyczną pustką, są pozbawione zbędnych dekoracji i bibelotów. Żaden dodatek zlokalizowany w domu czy mieszkaniu nie może być przypadkowy. Warto nadmienić, iż styl skandynawski opiera się w dużej mierze na eklektyzmie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby aranżując wnętrze, czerpać inspiracje z preferowanych przez nas innych stylów.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane