Kilka ciekawostek na temat jajek

Kilka ciekawostek na temat jajek

Jajka są bogate w białko i zawierają liczne wartości odżywcze przy stosunkowo niskich kosztach. Niezależnie od tego, czy jesz je same, czy z kawałkiem kiełbasy, ciastkiem lub mieszane w ulubionym ciastku lub ciasteczku. Jajko występuje również w wielu daniach azjatyckich. Najbardziej może nam się kojarzyć pięknie wyglądające jajo w ramenie. Aby spróbować tej dobrej zupy, wystarczy sprawdzić gdzie dobrze zjeść w Poznaniu. Oto kilka odpowiedzi na pytania, które powinieneś wiedzieć na temat jaj.
1. Czy istnieje różnica odżywcza między białymi i brązowymi jajkami? Właściwie nie. Różnica zależy od rodzaju kury. Białe i brązowe jaja nie mają żadnej różnicy pod względem wartości odżywczych, lecz jednak mają one zauważalną różnicę cen na półkach sklepowych. Brązowe jaja są droższe od białych jaj ze względu na odmienność kur, które je składają. Białe jaja są składane przez kurczęta z białymi piórami i białymi płatkami uszu, a brązowe jaja są składane przez kurczęta o czerwonych piórach z czerwonymi płatkami uszu. Kurczaki z czerwonymi piórkami mają większy rozmiar ciała i wymagają większej ilosci paszy, dlatego brązowe jaja są droższe na półkach sklepowych.

2. Jak jaja wpływają na ryzyko chorób serca? Wyniki dwóch ostatnich badań wskazują, że codzienne jedzenie jaj może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Chociaż badania z przeszłości wskazują, że spożywanie jaj może powodować problemy z cholesterolem.

3. Jak znaleźć dokładną datę zapakowania kartonowego jajka? Nazywa się tę datę juliańską i można ją znaleźć na zewnątrz dowolnego kartonu zakupionego w sklepie. Trzycyfrowa liczba oznacza dzień roku, w którym jaja były myte, sortowane i pakowane w karton. Na przykład, 1 stycznia jest napisane jako 001, a 31 grudnia jest napisane jako 365.

4. Dlaczego jaja z wolnego chowu są droższe? Koszt produkcji jajek z chowu na wolnym wybiegu jest wyższy, więc cena, jaką widzisz w sklepie, również jest wyższa. Koszty pracy są 10 do 20 razy wyższe dla kur z wolnego chowu. Kury są zazwyczaj większe i wymagają większej ilości paszy do rozwoju i złożenia jaj. Poza tym kury z wolnego chowu są narażone na drapieżniki, a ich właściciel na straty finansowe.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane