Jak samodzielnie podłączyć żyrandol?

Jak samodzielnie podłączyć żyrandol?

Na pierwszy rzut oka podłączenie żyrandola nie powinno okazać się trudnym wyzwaniem, zwłaszcza dla osoby, która miała wcześniej okazję do montażu jakiejkolwiek. Przy odrobinie wiedzy i odpowiednim przygotowaniu jesteśmy w stanie we własnym zakresie podłączyć żyrandol, bez potrzeby wzywania i opłacenia fachowca. Na szczęście nawet większość producentów żyrandoli wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i dołącza do lampy szczegółową instrukcję podłączenia do instalacji i montażu do różnego rodzaju konstrukcji sufitowej.

Co trudniejsze wybór lampy czy jej montaż?

Może wydawać się to trochę dziwne, ale w większości przypadków wybór lampy jest dużo trudniejszy, bardziej czasochłonny niż późniejszy jej montaż. Dotyczy to zarówno lampy montowanej w domu gdzie istotne jest rozmieszczenie względem mebli, ściany, pozostałych źródeł światła etc. jak i żyrandolu jako oświetlenia ogrodowego– tego typu lampy stanowią coraz ciekawszą opcję względem tradycyjnych kinkietów i plafonów.

Przygotowanie pod montaż

Czytając instrukcję i posiłkując się internetowymi poradnikami przygotowujemy narzędzia które przydadzą nam się w montażu lampy:

– wiertarka,

– zestaw kluczy nasadowych,

– śrubokręt do połączenia przewodów,

– próbnik do sprawdzenia prądu w instalacji elektrycznej.

Ze względów bezpieczeństwa pierwszą rzeczą jaką robimy to wyłączamy bezpiecznik odpowiadający za prąd w przewodzie. Dla potwierdzenia, czy wyłączyliśmy właściwy bezpiecznik sprawdzamy z wykorzystaniem próbnika czy aby na pewno nie ma w przewodach prądu. Dopiero gdy mamy 100% pewność to przystępujemy do działania.

Wywiercenie otworów w suficie i montaż lampy

Początek prac rozpoczynamy od użycia wiertarki i wykonania odpowiedniej ilości otworów pod montaż lampy, część z producentów żyrandoli dołącza do oprawy kartkę z oznaczonymi otworami, kartkę naklejamy na sufit i wiercimy w wyznaczonych miejscach- spore ułatwienie!

W następnej kolejności przystępujemy do podłączenia żyrandola do właściwej instalacji elektrycznej, po sprawdzeniu poprawności podłączenia możemy w wiercone otwory montaże osadzić śruby mocujące. Ostatnią czynnością jest zamocowanie na śrubach naszego żyrandola, na koniec włączamy zasilanie i sprawdzamy czy wszystko działa prawidłowo.

Samodzielny montaż żyrandola nie jest skomplikowany. Właściwe rozplanowanie, chłodny umysł i odpowiedni zestaw narzędzi pozwolą w sposób szybki i bezpieczny zamontować lampę bez potrzeby płacenia sporych pieniążków za wiedzę i czas fachowca.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane