Jak oświetlić łazienkę?

Jak oświetlić łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie o dość specyficznych warunkach. Podczas kąpieli panuje tu temperatura wyższa niż w innych częściach mieszkania oraz wysoki poziom wilgotności. Oprócz tych czynników, dobierając wyposażenie do łazienki, bierzemy pod uwagę również funkcjonalność – niezależnie czy kupujemy armaturę, czy zastanawiamy się nad doborem płytek, oczekujemy, że te elementy będą odporne na wilgoć oraz łatwo je będzie wyczyścić. Ale jak sprawa przedstawia się przy wyborze oświetlenia do łazienki?

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki

W których miejscach w łazience powinno znaleźć się oświetlenie?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że łazienka będzie najbardziej funkcjonalna, jeśli znajdować się będzie w niej kilka źródeł światła. Jeśli to tutaj wykonujemy makijaż, dobrym pomysłem będzie dobranie wystarczająco mocnego oświetlenia i umiejscowienie go nad lustrem (a nawet wokół całego lustra). Jeśli z jakiegoś powodu czynności pielęgnacyjne i kosmetyczne wykonujemy w innym pomieszczeniu, i tak nie rezygnujmy z takiego rozwiązania, bowiem oświetli również znajdującą się pod lustrem umywalkę. Inną strefą wymagającą oświetlenia, są okolice wanny/prysznica. Nie zapominajmy również o górnym źródle światła, które rozjaśni równo całe pomieszczenie.

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Modnym rozwiązaniem, cieszącym się dużą popularnością są energooszczędne i bezpieczne oświetlenie ledowe. Często w łazienkach (głownie na środku sufitu) można spotkać również minimalistyczne zabudowane plafony. Jeśli chodzi o oświetlenie górne, nie musi być ono bardzo silne, o ile łazienkę planujemy wyposażyć również w oświetlenia punktowe (nad umywalką, sprzętami, prysznicem). Służyć może do tego wcześniej wspomniane oświetlenie led lub nowoczesne lampy, przystosowane do użytku w łazience. Jeśli zależy nam na wykreowaniu miejsca, w którym z przyjemnością zażywać będziemy długich kąpieli, warto zapoznać się również z ofertami oświetleń dekoracyjnych – nie wpłyną one znacznie na doświetlenie wnętrza, ale z sukcesem pomogą w stworzeniu klimatycznego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o moc oświetlenia głównego, bocznego i dekoracyjnego, wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz od gustu. Oświetlenie lustra nie powinno świecić nam w oczy, a jego barwa nie powinna przekłamywać naturalnych kolorów (to szczególnie ważne, jeśli to w łazience robimy makijaż). Co do mocy oświetlenia dekoracyjnego – powinno ono subtelnie podkreślać elementy łazienki: szafki, wannę czy strefę prysznica.

Podczas poszukiwania właściwego oświetlenia do łazienki, warto o swoich oczekiwaniach opowiedzieć sprzedawcy. Udając się do odpowiedniego sklepu, możemy liczyć na fachową poradę i zaproponowanie rozwiązań, które najlepiej spełnią nasze potrzeby.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane