Co zyskujemy stosując BCAA?

Co zyskujemy stosując BCAA?

Aminokwasy egzogenne to bez wątpienia kluczowy element w procesie pracy nad muskulaturą. W odróżnieniu od wielu innych substancji zaliczanych do kategorii aminokwasów, aminokwasy egzogenne nie są naturalnie wytwarzane przez ludzki organizm. Oznacza to, że muszą one zostać dostarczone organizmowi albo w postaci pożywienia, albo poprzez suplementację.

Aminokwasy

Aminokwasy

Wśród kulturystów jest całkiem sporo zwolenników dostarczania wszystkich substancji odżywczych, w tym również aminokwasów egzogennych, wyłącznie z pożywieniem. Trzeba zaznaczyć, że chociaż jest to możliwe, to jednak takie podejście wymaga naprawdę dokładnie skomponwanej oraz rygorystycznie przestrzeganej diety. Nawet jednak jeżeli będziemy w stanie taką dietę opracować, problemem i tak będzie dostarczenie mięśniom organizmowi aminokwasów bezpośrednie przed oraz po treningu, co jak doskonale wiadomo ma kluczowe znaczenie. Między innymi z tego powodu lepszym rozwiązaniem wydaje się suplementacja.

Co zyskujemy stosując BCAA?

Aminokwasy BCAA, czyli inaczej aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych(Branched-chain Amino Acids) to grupa trzech substancji: L-Leucyny, L-Izoleucyny oraz L- Waliny. Wszystkie z wymienionych substancji wykazują przede wszystkim działanie antykataboliczne. BCAA nie są więc suplementem o działaniu stricte anabolicznym, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że ich rola na przykład w procesie budowy masy mięśniowej jest mniejsza, niż chociażby kreatyny.

aminokwasy dla sportowców

aminokwasy dla sportowców

Warto pamiętać, że podczas treningu włókna mięśniowe ulegają mikrouszkodzeniom. Następnie regenerują się, zwiększając przy tym swoją twardość oraz objętość. Efektywność procesów regeneracji włókien mięśniowych jest jednak w ogromnej mierze uzależniają właśnie od odpowiedniego nasycenia komórek mięśniowych aminokwasami egzogennymi, w tym zwłaszcza BCAA. Bez suplementacji, nawet średnio intensywny trening może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Zdarzają się oczywiście osoby, których mięśnie wykazują naturalne, bardzo silne umiejętności do regeneracji, jednak przeważnie osobom ćwiczącym potrzebne jest odpowiednie wspomaganie.

Jakie BCAA wybrać?

Warto zaznaczyć, że aminokwasy dla sportowców występują na rynku w wielu rozmaitych warunków. W przypadku BCAA mamy więc do czynienia ze składem w proporcjach 2:1:1, 4:1:1 a nawet 8:1:1. Standardowym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest proporcja 2:1:1, która wydaje się też najbardziej skuteczna.

Często do preparatów z BCAA dodawana jest L-Glutamina. W tym wypadku zdania są sprzeczne. Niektórzy uważają, że L-Glutamina jest tak naprawdę zbędnym elementem jeżleli chodzi o suplementację. Są jednak również kulturyści wskazujący na to, że w większych dawkach L-Glutamina wykazuje działanie anaboliczne. Co więcej, substancja ta jest również w pewnej mierze odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu immunologicznego, co siłą rzeczy oznacza także lepszą regenerację potreningową całego organizmu.

Co więc wybrać? Najlepiej sprawdzić na sobie, jakie BCAA będzie na nas najlepiej działać. Reguła „spróbuj sam” obowiązuje zresztą właściwie we wszystkich innych przypadkach jeżeli chodzi o suplementację kulturystyczną, ponieważ reakcja poszczególnego organizmu na daną substancję w dużej mierze zależy od jego indywidualnej specyfiki.

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane