Jak zostać adwokatem?

 Jak zostać adwokatem?

Od wielu lat zawód adwokata cieszy się dużą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ prawnicze zawody należą do prestiżowych, a do tego wiążą się ze sporymi zarobkami. Niejednokrotnie praca prawnika jest też niezwykle interesująca. Każdy adwokat ma do czynienia z niezwykłymi historiami z ludzkiego życia. W dodatku każda wygrana sprawa to ogromna satysfakcja. Jednak aby zostać adwokatem trzeba przejść długą drogę.

Adwokat

Adwokat

Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat świadczy kompleksową obsługę prawną dla klientów indywidualnych oraz dla firm i instytucji. Prawnicy reprezentują klientów przed sądami i urzędami, uczestniczą w negocjacjach i mediacjach, sporządzają pisma sądowe, dokumenty lub umowy. Ponadto w ramach swoich usług mogą weryfikować poprawność dokumentów pod kątem prawnym, przygotowywać statuty, regulaminy i inne dokumenty. Wiele zależy od tego w jakiej dziedzinie wyspecjalizuje się adwokat. A tu pole do popisu jest ogromne. Można specjalizować się w prawie rodzinnym, zajmować się dochodzeniem odszkodowań, występować jako obrońca w sprawach karnych, prowadzić sprawy związane z prawem unijnym itd. Wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań i kompetencji.

Wykształcenie

Powszechnie wiadomo, że pierwszym krokiem jest ukończenie studiów prawniczych. Ale co dalej? Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Zdanie egzaminu skutkuje wpisaniem kandydata na listę aplikantów. W tym momencie trzeba rozpocząć aplikację, która trwa trzy lata. Po tym okresie konieczne jest przystąpienie do egzaminu zawodowego. Pozytywny wynik umożliwia samodzielną pracę jako adwokat w takich miejscach jak kancelaria adwokacka Zabrze. Oczywiście dochodzą też niezbędne kwestie formalne, jak choćby niekaralność.

Kompetencje miękkie

Oczywiście wykształcenie to nie wszystko. Aby pracować jako adwokat i być dobrym w swoim fachu należy nadawać się do tego zawodu. Adwokatami powinny być osoby, które mają doskonałą pamięć, osoby skrupulatne, systematyczne i uporządkowane. W pracy adwokata konieczne jest ciągłe pogłębianie i aktualizowanie wiedzy. Adwokaci muszą mieć zdolność logicznego myślenia, łączenia faktów. Muszą to być osoby opanowane, pewne siebie. Przydaje się też umiejętność publicznego występowania i łatwość formułowania myśli.

 

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane